0555 034 55 56
Müşteri Hizmetleri

SAMSUN'UN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI

SAMSUN'UN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI

Samsun'da yaşayan 27 yaşındaki genç işadamı Murat Odabaşı,  eşsiz vizyonu, yenilikçi ürünleri ve başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiriyor. Karadeniz’in ilk ve tek poliüretan sünger fabrikasında mesleğini babasından devralan Odabaşı, ofis ve otomobil süngerleri, restoran ve kafe sandalyeleri, spor ürünleri, medikal süngerler, gemi kaptan koltukları gibi birçok alanda başarılı çalışmalar yaparak 6 ülkeye ihracat yapıyor. Ayrıca Odabaşı, yüzde 100 yerli ve milli üretim olan gemi kaptan koltukları ile de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

KARADENİZ’DE İLK VE TEK
Samsun Sünger Poliüretan ile birlikte birçok ülkeye ihracat yaptıklarını bilirten firma müdürü Murat Odabaşı, “Şu anda ağırlıklı olarak Devlet Malzeme Ofisi’ne ofis süngerleri yapıyoruz, Avrupa’ya otomobil süngerleri gönderiyoruz, birçok ülkeye boks eldivenleri ve kemiklik dediğimiz spor malzemelerinin ihracatını yapıyoruz. Bunların dışında yerli piyasaya kafe, restoran sandalyeleri, medikal ürünlerin süngerlerini ve aklımıza gelebilecek birçok ürünün  üretimini Samsun’da gerçekleştiriyoruz” dedi.

ÜRETİM ALANI SIKINTISI
Yeterli üretim alanlarının olmadığını ifade eden Odabaşı,“Üretim maliyetlerimiz arttıran çok ciddi giderlerimiz var. Fabrikalarımız çok küçük ve düzenli yapıda değil. Bu durum da bizi Avrupa pazarında geride bırakıyor. Üretim maliyetlerimiz çok yüksek olduğu için rekabet edemiyoruz. Doların yükselmesi her ne kadar vatandaşları olumsuz yönde etkilese de krizi fırsata çevirmek bu noktada çok önemli. Bizim ürünlerimiz Çin’e göre çok daha tercih edilebilir bir noktaya geldi. İstihdamı ve avantajlarımızı arttırmak için yer sorunumuzun çözülmesi gerekiyor. Hollanda’da klasik otomobillerin revize edildiği, tamamen bizim ürünlerimizle çalışacak olan bir firma bizi ziyarete geldiğinde, gönderdiğimiz ürünlerin burada üretildiğine inanmadı ve ürünün devamlılığını sağlayamadık. Bu nedenle şehrin siyasetçi ve bürokratlarından üreticiler olarak destek bekliyoruz" ” diye konuştu.

RAKABET EDEMİYORUZ
Samsun’da mobilya sektörünün, birçok ülkeye göre ileri durumunda olduğunu vurgulayan  Odabaşı, “Kente baktığımızda, kimsenin bilmediği birçok ürün yapılıyor. Özellikle cerrahi aletler üretimi, bambaşka bir noktaya geldi. Biz istiyoruz ki sanayideki mobilyacılara da aynı desteği gösterelim. Samsun’da bu konuda oldukça ileri bir noktadayız fakat reklam ve tanıtım konusunda geride kaldığımız için diğer ülkelerle rekabet edemiyoruz” dedi.

YÜZDE 100 YERLİ VE MİLLİ
Gemi koltukları konusunda bir İhtiyaç olduğunu gördüklerini ve yaptıkları çalışmalar sayesinde yüzde 100 yerli ve milli gemi kaptan koltukları üretmeye başladıklarını belirten Odabaşı, “İstanbul’daki yatların ve teknelerin koltuklarını incelediğimizde ürünlerin tamamının yurtdışından geldiğini gördük. Biz zaten sünger üretiyoruz. Geri kalan mekanizmaları toparlama adına çalışmalar yaptık ve şu anda yüzde 100 yerli gemi koltukları üretiyoruz. Tüm parçalar Samsun’da üretiliyor.  Hatta ekibimiz gemi hangi bölgedeyse oraya gidip montajını yapıyor" ifadelerini kullandı.

Merve İLHAN